Ar galima naudoti LED lemputes automobiliuose?

Ar galima naudoti LED lemputes automobiliuose?

LED reiškia šviesos diodą, LED lemputės yra mažo galingumo, bet kartu skleidžia daug šviesos. LED lemputės sunaudoja dešimtadalį įprastos lemputės galios, tačiau jos šviečia taip pat ryškiai, jei ne ryškiau. LED lemputės tarnauja kur kas ilgiau nei įprastos, nes jos ne taip įkaista ir nenaudoja tiek daug energijos. Tikimasi, kad šviesos diodų lemputės tarnaus iki 20-25 kartų ilgiau nei halogeninės, o daugumos šviesos diodų nominalus tarnavimo laikas yra apie 30 000 valandų.

Dėl visų LED lempučių teikiamų privalumų būtent dėl to tiek daug vairuotojų nori automobilyje naudoti LED lemputes, kad pakeistų halogenines lemputes. Daug naujų automobilių gaminama su įmontuotais šviesos diodais. Jei jūsų automobilis buvo pagamintas su LED lemputėmis ir jas reikia pakeisti, galite jas pakeisti LED lemputėmis.

Automobilinių lempučių tipai

Svarbu atsižvelgti į tai, kad LED priekiniai žibintai skiriasi nuo žibintų su kaitinamuoju elementu. Nors kai kurie gamintojai juos reklamuoja kaip „LED lemputes”, iš tikrųjų tai yra klaidinga terminologija.

Halogeniniai priekiniai žibintai veikia kaip tradicinės kaitrinės lemputės. Lemputės viduje yra volframo siūlelis (kaitinimo elementas), apsuptas halogeninių dujų. Kai per elementą teka srovė, jis pradeda švytėti, skleisdamas šviesą ir šilumą.

Egzistuoja ir kito tipo lemputės, žinomos kaip ksenono lemputės, dar vadinamos didelio intensyvumo išlydžio lemputėmis. Jose nėra kaitinamojo elemento, o elektros srovė tiesiogiai kaitina ksenono dujas.

Tačiau LED priekiniai žibintai veikia ne taip, kaip abu šie žibintai. Jie veikia praleisdami elektros srovę per puslaidininkius, kurie išskiria šviesą. Juose nenaudojamos dujos ir nėra siūlų.

Ar į priekinius žibintus galima įdėti LED lemputes?

Išpopuliarėjus ir ženkliai atpigus LED technologijai, automobilių gamintojai naujausiuose automobiliuose montuoja LED žibintus, kurie yra pranašesni už seno tipo halogeninius žibintus, bei atrodo patraukliau pirkėjams. Taigi internete arba automobilių dalių parduotuvėse galima įsigyti LED žibintus pritaikytus ir senesnių modelių automobiliams. Visgi reikėtų žinoti, kad Lietuvoje techninės apžiūros specialistai kruopščiai tikrina automobilių techninį tvarkingumą, o ypač jei automobilyje atliktos modifikacijos, kyla tikimybė nepraeiti techninės apžiūros. Tai galioja ir keičiant halogenines lemputes į LED lemputes automobilio priekiniuose žibintuose. Taip yra todėl, nes LED priekiniai žibintai gali būti per ryškūs arba neteisingai suderinti, o tai gali būti pavojinga automobilio vairuotojui ir kitiems vairuotojams kelyje. Nėra nieko blogiau, nei važiuoti naktį ir matyti, kad priešais atvažiuojančių automobilių žibintai yra per ryškūs, kad tai neigiamai veikia jūsų matomumą.

Ar galima į stabdymo žibintus įmontuoti LED lemputes?

Taip, į automobilio stabdymo žibintus galite įmontuoti LED lemputes. Stabdymo žibintai – tai automobilio gale esančios raudonos lemputės, kurios užsidega, kai automobilis stabdo. Daugelyje transporto priemonių taip pat yra aukštai sumontuoti stabdymo žibintai. Jei stabdymo lemputes keičiate LED lemputėmis, jos privalo raudonos spalvos.

Ar į indikatorių lemputes galima įdėti LED lemputes?

Taip, į posūkių žibintus galite įdėti pakaitines LED lemputes. Visose transporto priemonėse yra posūkio rodiklių lemputės, kurios kitiems vairuotojams praneša apie jūsų ketinimą pasukti. Posūkio rodiklių lemputės taip pat gali būti naudojamos kaip įspėjamosios avarinės lemputės, kurios vienu metu mirksi abiem kryptimis. Keisti posūkių rodiklių lemputes į LED lemputes galima taip pat, kaip ir bet kurias kitas automobilio lemputes. Tačiau vienas didelis skirtumas yra tas, kad automobilio posūkių rodiklių laidų grandinė buvo sukurta kaitrinėms lemputėms. Tai reiškia, kad yra tam tikra varža. Dėl to, pakeitus visas lemputes šviesos diodais, jūsų indikatoriai gali imti blyksėti labai sparčiai.

Kad išvengtumėte šios problemos, įsigykite LED lemputes, turinčias reikiamą varžą.  Arba kitas būdas yra sudėtingesnis – nusipirkti atskirą rezistorių, kurį reikia įjungti į grandinę, kad mirksėjimas sulėtėtų iki standartinio greičio. Dėl šio proceso geriausia pasitarti su profesionalu, kuris žino, ką daro.